top of page

Bawaria

Bawaria należy do najbogatszych regionów współczesnych Niemiec. Wysoko rozwinięty jest tam przemysł elektroniczny, maszynowy
(w tym samochodowy), lotniczy, włókienniczy, rafineryjny (ropa dostarczana jest rurociągami z portów Morza Śródziemnego).

Nazwa znanego producenta samochodów – BMW – znaczy „Bawarska Fabryka Silników” (Bayerische Motoren-Werke).

Inne znane przedsiębiorstwa z Bawarii: Siemens, Audi (samochody osobowe), MAN (autobusy i samochody ciężarowe), MTU (silniki lotnicze i czołgowe), Airbus Group (europejski koncern militarny i lotniczy), o2 Germany (operator komórkowy), HypoVereinsbank, Munich Re (jedna z dwóch największych firm reasekuracyjnych na świecie), Allianz SE (grupa ubezpieczeniowo-finansowa), Sky Deutschland (niemiecka płatna telewizja), ProSiebenSat.1 Media (koncern mediowy). Bawaria nazywana jest również doliną krzemową Niemiec.

Wysoko rozwinięte i wydajne jest też bawarskie rolnictwo. Bawaria szczyci się największą w Niemczech produkcją mleka, serów i wyrobów mleczarskich.

Na terenie Bawarii znajdują się trzy elektrownie atomowe: Isar w Essenbach, Grafenrheinfeld, Gundremmingen. W miejscowości Garching bei München (15 km na północ od Monachium) znajduje się reaktor badawczy.

Wycieczkę po Bawarii zacząć trzeba od... Wersalu. Jego niemiecki odpowiednik znajduje się w miejscowość Prien, położonej ok. 85 kilometrów na południowy wschód od Monachium. Po godzinie jazdy samochodem wsiadam na prom (bilet 12,40 euro), którym płynę na wyspę Herreninsel na jeziorze Chiemsee. To tu król Ludwik II w 1878 roku postanowił wybudować cud architektury. Pałac Schloss Herreninsel miał być wyrazem bezgranicznego uwielbienia dla francuskiego władcy Ludwika XIV.

Rzeczywiście podobieństwo do podparyskiej budowli jest uderzające. Niemal ta sama bryła obiektu, we wnętrzach ten sam przepych. Z ponad dwudziestu udostępnionych do zwiedzania pomieszczeń największe wrażenie robią: bogato zdobiona klatka schodowa, "ociekająca" złotem sypialnia króla oraz sala lustrzana. Do Wersalu nawiązuje też pałacowe otoczenie: fontanny i ogród. Nawet ukształtowanie terenu oraz kanał wodny prowadzący do jeziora zostały wykonane na wzór siedziby francuskich monarchów.

Galeria

bottom of page